Eaton E53KAL18A2S8
SKU: CS4872454MPN: E53KAL18A2S8UPC/EAN: 782114629222
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
E53 Series Tubular Capacitive Proximity Sensor, 0.71 dia, dist 8 mm, 300 mA max AC, 2-Wire AC, NO, 300 mA SS Output, 26 Ft. (8m) Cable, 20–250 Vac input, \<5% accuracy, None, Shielded, 26 Ft. (8m)
Attributes
| Accuracy | < 5% |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 26 ft (8 m) cable |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 300 mA Solid State Output |
| Enclosure Material | Mounting Nuts: nylon 66 (PA66) Body: polyoxymethylene (POM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 20-250 Vac |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Ac Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Capacitive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872454 |
|---|---|
| MPN | E53KAL18A2S8 |
| UPC/EAN | 782114629222 |








