Eaton E53KAL34T111E
SKU: CS4872474MPN: E53KAL34T111EUPC/EAN: 782113887982
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor

$627.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
E53 Series Tubular Capacitive Proximity Sensor, 1.34 dia, dist 35 mm, 300 mA max DC, NO PNP Open Collector, 300 mA SS Output, 8 Ft. (2.5m) Cable, 10–30 Vdc input, \<5% accuracy, Short circuit and reverse polarity, Un-shielded, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Accuracy | < 5% |
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 8 ft (2.4 m) cable |
| Contact Configuration | NO PNP open collector |
| Contact Rating | 300 mA Solid State Output |
| Enclosure Material | Body: polyoxymethylene (POM) Mounting Nuts: nylon 66 (PA66) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and reverse polarity |
| Sensor Type | Capacitive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872474 |
|---|---|
| MPN | E53KAL34T111E |
| UPC/EAN | 782113887982 |








