Eaton E53KAL18T110
SKU: CS4872455MPN: E53KAL18T110UPC/EAN: 782113887807
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
E53 Series Tubular Capacitive Proximity Sensor, 0.71 dia, dist 8 mm, NO NPN Open Collector, 300 mA SS Output, 8 Ft. (2.5m) Cable, 10–30 Vdc input, \<5% accuracy, Short circuit and reverse polarity, Shielded, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Accuracy | < 5% |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 8 ft (2.4 m) cable |
| Contact Configuration | NO NPN open collector |
| Contact Rating | 300 mA Solid State Output |
| Enclosure Material | Body: polyoxymethylene (POM) Mounting Nuts: nylon 66 (PA66) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and reverse polarity |
| Sensor Type | Capacitive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872455 |
|---|---|
| MPN | E53KAL18T110 |
| UPC/EAN | 782113887807 |






