Eaton E50BR1P9
SKU: CS4871848MPN: E50BR1P9UPC/EAN: 782113453774
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch, Assembly, Mini, 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc, Side rotary, 2NO-2NC, Die cast zinc, NEMA 1, 3, 3S, 4, 4X, 6, 6P, 13, IP67, 10A continuous, 1A, 9 pin, 10° to 200°F, E50
Attributes
| Actuator | Side rotary |
| Connection | Mini |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Number Of Pins | 9.0000 |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 10 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E50 |
| Type | Assembly |
Specifications
| SKU | CS4871848 |
|---|---|
| MPN | E50BR1P9 |
| UPC/EAN | 782113453774 |






