Eaton E50AS3
SKU: CS217368MPN: E50AS3UPC/EAN: 782113307435
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch,Assembly,Screw Terminals,10A at 240 Vac,1A at 250 Vdc,Side push roller,1NO-1NC,Die cast zinc,NEMA 1,3,3S,4,4X,6,6P,13,IP67,10A continuous,1A,14°to201°F,E50
Attributes
| Actuator | Side push roller |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1A at 250 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast zinc |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1 A |
| Operating Temperature Max | 201 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 14 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E50 |
| Type | Assembly |
Specifications
| SKU | CS217368 |
|---|---|
| MPN | E50AS3 |
| UPC/EAN | 782113307435 |





