Eaton E2K3400MGWU66
SKU: CS4868588MPN: E2K3400MGWU66Alternate Part #: 6599C38G30UPC/EAN: 782114223581
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, K-frame, E2K, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip, 750-1500A trip rating, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, no terminals, Mining, 120 Vac rear with left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2K |
| Class | Mining |
| Frame | K |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Magnetic Trip Range | 750-1500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 750-1500 A |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |