Eaton ER53025UW
SKU: CS4867149MPN: ER53025UWUPC/EAN: 786685466095
Eaton enclosed rotary disconnect switch

$1,264.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, three pole, Enclosed rotary non-fusible, Stainless steel, 600 V, NEMA 4X, R-Series
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Hp Rating Max | 7.5, 7.5, 15, 20 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4867149 |
|---|---|
| MPN | ER53025UW |
| UPC/EAN | 786685466095 |



