Eaton ER53040UW
SKU: CS543023MPN: ER53040UWAlternate Part #s: EAT-ER53040UWER53040UWUPC/EAN: 786685466118
Eaton enclosed rotary disconnect switch

$1,440.31
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, 40 A, NEMA 4X, Stainless steel, Max HP:7.5, 7.5, 20, 25 hp (@208,240,480,600 V), Three-pole, Product category: enclosed rotary non-fusible, R-Series, 600 V
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Hp Rating Max | 7.5, 7.5, 20, 25 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS543023 |
|---|---|
| MPN | ER53040UW |
| Alternate Part #s | EAT-ER53040UW, ER53040UW |
| UPC/EAN | 786685466118 |


