Eaton ER53025UX
SKU: CS4867150MPN: ER53025UXUPC/EAN: 786685466156
Eaton enclosed rotary disconnect switch

$851.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, 25 A, NEMA 4X, Non-metallic, Max HP:7.5, 7.5, 15, 20 hp (@208,240,480,600 V), Three-pole, Product category: enclosed rotary non-fusible, R-Series, 600 V
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Non-metallic |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Hp Rating Max | 7.5, 7.5, 15, 20 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4867150 |
|---|---|
| MPN | ER53025UX |
| UPC/EAN | 786685466156 |




