Eaton ER53080UW
SKU: CS4867166MPN: ER53080UWUPC/EAN: 786685466132
Eaton enclosed rotary disconnect switch

$1,518.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, 80A, NEMA 4X, Stainless steel, Max HP:15, 20, 40, 40 hp (@208,240,480,600 V), Three-pole, Product category: enclosed rotary non-fusible, R-Series, 600 V
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Hp Rating Max | 15, 20, 40, 40 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4867166 |
|---|---|
| MPN | ER53080UW |
| UPC/EAN | 786685466132 |




