Eaton EDC3200L
SKU: CS4863466MPN: EDC3200LAlternate Part #: 6627C71G59UPC/EAN: 786679454466
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, F-frame molded case circuit breaker, 200A, Three-pole, Line and load terminals, Fixed thermal magnetic trip EDC breaker
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | ED |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |