Eaton EDC3175Y
SKU: CS4863464MPN: EDC3175YAlternate Part #: 6610C77G59UPC/EAN: 786679454886
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, Series C, F-frame molded case circuit breaker, 175 A, Three-pole, Line terminals, Fixed thermal magnetic trip EDC breaker
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |