Eaton EDC2200Y
SKU: CS4863440MPN: EDC2200YAlternate Part #: 6610C76G56UPC/EAN: 786679455906
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, Series C, F-frame molded case circuit breaker, 200 A, Two-pole, Line terminals, Fixed thermal magnetic trip EDC breaker, 50-60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |