Eaton EDC3175L
SKU: CS4863462MPN: EDC3175LAlternate Part #: 6627C71G62UPC/EAN: 786679454527
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, Series C, F-frame molded case circuit breaker, 175 A, Three-pole, Line and load terminals, Fixed thermal magnetic trip EDC breaker
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |