Eaton EDC2175W
SKU: CS4863435MPN: EDC2175WAlternate Part #: 6610C78G59UPC/EAN: 786679456705
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,401.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, Series C, F-frame molded case circuit breaker, 175 A, Two-pole, Without terminals, Fixed thermal magnetic trip EDC breaker, 200 kAIC at 240 Vac, 240 Vac, 125 Vdc
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | ED |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4863435 |
|---|---|
| MPN | EDC2175W |
| Alternate Part # | 6610C78G59 |
| UPC/EAN | 786679456705 |

