Eaton ECSTD407SC
SKU: CS4859913MPN: ECSTD407SCUPC/EAN: 786685121123
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Sensor, Current switch, LED indicator, Screw Terminals, 0.2A at 135 Vac/dc, SSR, Self powered
Attributes
| Ac Current Max | 175 A |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | SSR |
| Contact Rating | 0.2A at 135 Vac/dc |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Input Voltage | Self powered |
| Led Indicator | LED indicator |
| Operating Temperature | 5° to 122°F (-15° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859913 |
|---|---|
| MPN | ECSTD407SC |
| UPC/EAN | 786685121123 |










