Eaton ECSJ403SP
SKU: CS4859888MPN: ECSJ403SPUPC/EAN: 786685121031
Eaton ECSJ series CurrentWatch AC current switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CurrentWatch Series Current Switch, Current Switch, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Monitor up to 200A, Switch up to 1A max AC, Isolated Solid State Relay, 1A at 240Vac
Attributes
| Ac Current Max | 200 A monitor, 1 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 1A at 240Vac |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859888 |
|---|---|
| MPN | ECSJ403SP |
| UPC/EAN | 786685121031 |











