Eaton ECSNOFSCY1
SKU: CS4859907MPN: ECSNOFSCY1UPC/EAN: 786685348735
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





$179.03
Unit4 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton CurrentWatch ECS Top Terminal Current Switch, Fixed 5.5A setpoint, LED indicator, Screw Terminals, 0.15A at 240 Vac/dc, Solid-Core housing, SSR, Self powered
Attributes
| Ac Current Max | 150 A |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | SSR |
| Contact Rating | 0.15A at 240 Vac/dc |
| Enclosure | Solid-core housing |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Input Voltage | Self powered |
| Led Indicator | LED indicator |
| Operating Temperature | -58° to 122°F |
| Switch Type | Fixed 5.5A setpoint |
Specifications
| SKU | CS4859907 |
|---|---|
| MPN | ECSNOFSCY1 |
| UPC/EAN | 786685348735 |









