Eaton ECSJ406SC
SKU: CS4859890MPN: ECSJ406SCUPC/EAN: 786685121062
Eaton ECSJ series CurrentWatch AC current switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CurrentWatch Series Current Switch,UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Monitor up to 175A, Switch up to 15A max AC, Isolated Solid State Relay, 15A at 125Vac, Screw Terminals
Attributes
| Ac Current Max | 175 A monitor, 15 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 15A at 125Vac |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859890 |
|---|---|
| MPN | ECSJ406SC |
| UPC/EAN | 786685121062 |











