Eaton D44013
SKU: CS4853869MPN: D44013Alternate Part #: MD440E91UPC/EAN: 786680331541
Eaton Drive isolation ventilated transformer

$54,673.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 440 kVA, Al windings, Frame: 919, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 400 hp |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853869 |
|---|---|
| MPN | D44013 |
| Alternate Part # | MD440E91 |
| UPC/EAN | 786680331541 |

