Eaton D18417
SKU: CS4853578MPN: D18417Alternate Part #: MD118E88UPC/EAN: 786680330230
Eaton Drive isolation ventilated transformer







$15,467.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 118 kVA, Al windings, Frame: 915D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 915D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 100 hp |
| Kva Rating | 118 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853578 |
|---|---|
| MPN | D18417 |
| Alternate Part # | MD118E88 |
| UPC/EAN | 786680330230 |
