Eaton D51519
SKU: CS4853893MPN: D51519Alternate Part #: MD51E88UPC/EAN: 786680330155
Eaton Drive isolation ventilated transformer







$8,375.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 51 kVA, Al windings, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 40 hp |
| Kva Rating | 51 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853893 |
|---|---|
| MPN | D51519 |
| Alternate Part # | MD51E88 |
| UPC/EAN | 786680330155 |
