Eaton MD93E94
SKU: CS4897450MPN: MD93E94Alternate Part #: D93006UPC/EAN: 786680338649
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$12,702.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 575 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 93 kVA, Al windings, Frame: 915D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 915D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 575 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 93 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897450 |
|---|---|
| MPN | MD93E94 |
| Alternate Part # | D93006 |
| UPC/EAN | 786680338649 |
