Eaton C65DRC3301T
SKU: CS4846809MPN: C65DRC3301TAlternate Part #: D1C65DRC3301TUPC/EAN: 782116483822
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 30A, 24 Vdc, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, 30A, Contactor, Three-pole, 40A, Screw/pressure plate, Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 40 A |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846809 |
|---|---|
| MPN | C65DRC3301T |
| Alternate Part # | D1C65DRC3301T |
| UPC/EAN | 782116483822 |
