Eaton C65DRD2251T
SKU: CS4846817MPN: C65DRD2251TAlternate Part #: D1C65DRD2251TUPC/EAN: 782116482900
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 25A, 24 Vdc, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, 25A, Contactor, Two-pole, 35A, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side), Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 35 A |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846817 |
|---|---|
| MPN | C65DRD2251T |
| Alternate Part # | D1C65DRD2251T |
| UPC/EAN | 782116482900 |
