Eaton C65DRC3151T
SKU: CS4846801MPN: C65DRC3151TAlternate Part #: D1C65DRC3151TUPC/EAN: 782116483501
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 15A, 24 Vdc, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, 15A, Contactor, Three-pole, 20A, Screw/pressure plate, Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 15 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 20 A |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846801 |
|---|---|
| MPN | C65DRC3151T |
| Alternate Part # | D1C65DRC3151T |
| UPC/EAN | 782116483501 |
