Eaton C65DRC2151T
SKU: CS4846789MPN: C65DRC2151TAlternate Part #: D1C65DRC2151TUPC/EAN: 782116482702
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 15A, 24 Vdc, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, 15A, Contactor, Two-pole, 20A, Screw/pressure plate, Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 15 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 20 A |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846789 |
|---|---|
| MPN | C65DRC2151T |
| Alternate Part # | D1C65DRC2151T |
| UPC/EAN | 782116482702 |
