Eaton C1500K3A
SKU: CS4842515MPN: C1500K3AUPC/EAN: 786680001734
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 208/277v, taps: none, sv: 120v, 115°c, 1500 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 208/277 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1500 VA |
Specifications
| SKU | CS4842515 |
|---|---|
| MPN | C1500K3A |
| UPC/EAN | 786680001734 |

