Eaton C440A2A005SAX
SKU: CS4846449MPN: C440A2A005SAXAlternate Part #: 3-2551-111AUPC/EAN: 786685412399
Eaton C440 electronic overload relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, C440 Electronic Overload Relay - NEMA, Separate Mount, 45mm frame, Selectable 10A, Class 10 ,20, 30, Overload 1-5A, Ground fault sensing
Attributes
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5A |
| Rated Short Time Withstand Current Icw | Manual Auto |
| Size | Separate Mount |
| Special Features | Ground fault sensing |
| Trip Type | Selectable 10 A, class 10 ,20, 30 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS4846449 |
|---|---|
| MPN | C440A2A005SAX |
| Alternate Part # | 3-2551-111A |
| UPC/EAN | 786685412399 |


