Eaton C440A2A1P6SAX
SKU: CS4846480MPN: C440A2A1P6SAXAlternate Part #: 3-2551-101AUPC/EAN: 786685412382
Eaton C440 electronic overload relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, NEMA, Separate Mount, 45mm frame, Selectable 10A, Class 10 ,20, 30, Overload .33-1.65A, Ground fault sensing
Attributes
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | .33-1.65A |
| Rated Short Time Withstand Current Icw | Manual Auto |
| Size | Separate Mount |
| Special Features | Ground fault sensing |
| Trip Type | Selectable 10 A, class 10 ,20, 30 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS4846480 |
|---|---|
| MPN | C440A2A1P6SAX |
| Alternate Part # | 3-2551-101A |
| UPC/EAN | 786685412382 |



