Eaton C440B2A100SAX
SKU: CS4846491MPN: C440B2A100SAXAlternate Part #: 3-2768-221AUPC/EAN: 786685412436
Eaton C440 electronic overload relay





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, C440 Electronic Overload Relay - NEMA, Separate Mount, 55mm frame, Selectable 10A, Class 10 ,20, 30, Overload 20-100A, Ground fault sensing
Attributes
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 20-100A |
| Rated Short Time Withstand Current Icw | Manual Auto |
| Size | Separate Mount |
| Special Features | Ground fault sensing |
| Trip Type | Selectable 10 A, class 10 ,20, 30 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS4846491 |
|---|---|
| MPN | C440B2A100SAX |
| Alternate Part # | 3-2768-221A |
| UPC/EAN | 786685412436 |


