Eaton C440A2A005SF2
SKU: CS4846458MPN: C440A2A005SF2Alternate Part #: 3-2543-111AUPC/EAN: 786685411910
Eaton C440 electronic overload relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, C440 Electronic Overload Relay - NEMA, Freedom Size 2, 45mm frame, Selectable 10A, Class 10 ,20, 30, Overload 1-5A, Ground fault sensing
Attributes
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5A |
| Rated Short Time Withstand Current Icw | Auto Manual |
| Size | Freedom Size 2 |
| Special Features | Ground fault sensing |
| Trip Type | Selectable 10 A, class 10 ,20, 30 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS4846458 |
|---|---|
| MPN | C440A2A005SF2 |
| Alternate Part # | 3-2543-111A |
| UPC/EAN | 786685411910 |

