Eaton C25DNF340L
SKU: CS4844854MPN: C25DNF340LAlternate Part #: E1C25DNF340LUPC/EAN: 782116311699
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 380-415 Vac, 50 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor,50A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 380-415 Vac, 50 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844854 |
|---|---|
| MPN | C25DNF340L |
| Alternate Part # | E1C25DNF340L |
| UPC/EAN | 782116311699 |



