Eaton C25FNE350B
SKU: CS4845718MPN: C25FNE350BUPC/EAN: 782113558608
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Non-reversing contactors and starters (C306) ,60–75A, two- and three-pole ,Open with metal mounting plate, Box lugs, Three Pole,50A, 208–240 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845718 |
|---|---|
| MPN | C25FNE350B |
| UPC/EAN | 782113558608 |



