Eaton C25FNE350BY232
SKU: CS4845719MPN: C25FNE350BY232UPC/EAN: 782113443669
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, Class G, 300V, 60A, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Three-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 75A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Fuse Block | Class G, 300 V, 60 A |
| Inductive Full Load | 75 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845719 |
|---|---|
| MPN | C25FNE350BY232 |
| UPC/EAN | 782113443669 |



