Eaton C65DNJ250B
SKU: CS4846775MPN: C65DNJ250BAlternate Part #: D1C65DNJ250BUPC/EAN: 782116366187
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor,65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line), Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846775 |
|---|---|
| MPN | C65DNJ250B |
| Alternate Part # | D1C65DNJ250B |
| UPC/EAN | 782116366187 |


