Eaton C65FNF360AB
SKU: CS4846872MPN: C65FNF360ABUPC/EAN: 782113060231
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 75A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 75A, Contactor, Two-pole, 90A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 60-75 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 60 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 75 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846872 |
|---|---|
| MPN | C65FNF360AB |
| UPC/EAN | 782113060231 |



