Eaton C25DNF330H
SKU: CS4844795MPN: C25DNF330HAlternate Part #: E1C25DNF330HUPC/EAN: 782116311392
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Quick connect (side-by-side), 550-600 Vac, 50/50 Hz, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, Global listed, D1, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 277 Vac, 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 40 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844795 |
|---|---|
| MPN | C25DNF330H |
| Alternate Part # | E1C25DNF330H |
| UPC/EAN | 782116311392 |



