Eaton C25DNF330B-GL
SKU: CS4844790MPN: C25DNF330B-GLAlternate Part #: D1C25DNF330B-GLUPC/EAN: 786685627786
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, 15-50A, two- and three-pole, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 277 Vac, 60 Hz |
| Coil Voltage | 208-240 Vac, 50-60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame | 15-50 A, two-pole or three-pole |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 40 A |
| Special Features | Global ratings |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844790 |
|---|---|
| MPN | C25DNF330B-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNF330B-GL |
| UPC/EAN | 786685627786 |


