Eaton C25DNF240BA-GL
SKU: CS4844701MPN: C25DNF240BA-GLAlternate Part #: D1C25DNF240BA-GLUPC/EAN: 786685698366
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 1NO, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Two-pole, 50A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 277 Vac |
| Coil Voltage | 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844701 |
|---|---|
| MPN | C25DNF240BA-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNF240BA-GL |
| UPC/EAN | 786685698366 |

