Eaton C25DNF340B-GL
SKU: CS4844832MPN: C25DNF340B-GLAlternate Part #: D1C25DNF340B-GLUPC/EAN: 786685627823
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 440-480 Vac, 50/60 Hz, 1NO, 1NC, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and 3P, 40A, Contactor, 3P, 50A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil Voltage | 208-240 Vac, 50-60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame | 15-50 A, two-pole or three-pole |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | Global ratings |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
Specifications
| SKU | CS4844832 |
|---|---|
| MPN | C25DNF340B-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNF340B-GL |
| UPC/EAN | 786685627823 |


