Eaton C25DNF225T-GL
SKU: CS3568155MPN: C25DNF225T-GLAlternate Part #: D1C25DNF225T-GLUPC/EAN: 786685627694
Eaton definite purpose contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 25A, 24 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 25A, Contactor, Two-pole, 35A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame | 15-50 A, two-pole or three-pole |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 40 A |