Eaton C2000K4D
SKU: CS4842537MPN: C2000K4DUPC/EAN: 786680001840
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Type MTK industrial control transformer, PV - 380/400/415V, taps - none, sv - 110/120V, 115°c, 2000 VA, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 380/400/415 V |
| Secondary Voltage | 110/120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 2000 VA |
Specifications
| SKU | CS4842537 |
|---|---|
| MPN | C2000K4D |
| UPC/EAN | 786680001840 |

