Eaton C1000K4DFS
SKU: CS4842499MPN: C1000K4DFSUPC/EAN: 786680031670
Eaton Type MTK industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 380/400/415v, taps: none, sv: 110/120v, 115°c, 1000 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Modification 1 | Factory-mounted finger-safe terminal shields |
| Primary Voltage | 380/400/415 V |
| Secondary Voltage | 110/120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1000 VA |
Specifications
| SKU | CS4842499 |
|---|---|
| MPN | C1000K4DFS |
| UPC/EAN | 786680031670 |

