Eaton C1500K4D
SKU: CS4842521MPN: C1500K4DUPC/EAN: 786680001833
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton type MTK, industrial control transformer, pv: 380/400/415v, taps: none, sv: 110/120v, 115°c, 1500 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 380/400/415 V |
| Secondary Voltage | 110/120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1500 VA |
Specifications
| SKU | CS4842521 |
|---|---|
| MPN | C1500K4D |
| UPC/EAN | 786680001833 |

