Eaton C1500K3H
SKU: CS4842518MPN: C1500K3HUPC/EAN: 786680096044
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 208/230/460v, taps: none, sv: 115v, 115°c, 1500 va
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 208/230/460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1500 VA |
Specifications
| SKU | CS4842518 |
|---|---|
| MPN | C1500K3H |
| UPC/EAN | 786680096044 |



