Eaton C1000K3HFB3
SKU: CS4842492MPN: C1000K3HFB3UPC/EAN: 786680016073
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 208/230/460v, taps: none, sv: 115v, 115°c, 1000 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Modification 1 | Factory-mounted three-pole fuse block (two-pole primary rejection type with single-pole secondary non-rejection type) |
| Primary Voltage | 208/230/460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1000 VA |
Specifications
| SKU | CS4842492 |
|---|---|
| MPN | C1000K3HFB3 |
| UPC/EAN | 786680016073 |



