Eaton C1000K5T
SKU: CS4842503MPN: C1000K5TUPC/EAN: 786680023583
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 200/230/460v, taps: none, sv: 115v, 115°c, 1000 va, cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 200/230/460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1000 VA |
Specifications
| SKU | CS4842503 |
|---|---|
| MPN | C1000K5T |
| UPC/EAN | 786680023583 |


