Eaton CE0250K2VCEFB3
SKU: CS4838198MPN: CE0250K2VCEFB3UPC/EAN: 786680041556
Eaton Type MTK industrial control transformer






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, ce marked, pv: 208/230/400/460/575v, taps: none, sv: 24/115/230v, 115°c, 250 va
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Modification 1 | Factory-mounted three-pole fuse block (two-pole primary rejection type with single-pole secondary non-rejection type) |
| Primary Voltage | 208/230/400/460/575 V |
| Secondary Voltage | 24/115/230 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | CE Marked Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 250 VA |
Specifications
| SKU | CS4838198 |
|---|---|
| MPN | CE0250K2VCEFB3 |
| UPC/EAN | 786680041556 |

