Eaton C0200E4EFB
SKU: CS4842261MPN: C0200E4EFBUPC/EAN: 782114801154
Eaton Type MTE industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, pv: 208/230/460/575v, taps: none, sv: 115v, 55°c, 200 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Factory-mounted two-pole primary fuse block for non-rejection type fuses |
| Primary Voltage | 208/230/460/575 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 200 VA |
Specifications
| SKU | CS4842261 |
|---|---|
| MPN | C0200E4EFB |
| UPC/EAN | 782114801154 |

